„Materia Magica“ – pagauk lėlių teatro kampą

„Materia Magica“ – pagauk lėlių teatro kampą

Komentarų: 0

Klaipėdoje ką tik baigėsi „Jauno teatro dienos“, dar kartą parodžiusios (ir įrodžiusios!), kad uostamiestyje plaka gyva teatro širdis. Tuo dar kartą leis įsitikinti (ir nesuabejoti!) gegužės 25-28 dienomis vyksiantis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“, kuris šiemet – pasikeitęs ir ypatingas.

Nuo 1997 m. jaukiu „Karakumų Asilėlio“ vardu šelmiškai akį merkęs festivalis užaugo ir subrendo, ir vėlyvą pavasarį, šįkart jau devintąjį kartą, sugrįš paslaptingu pavadinimu „Materia Magica“. Mes sakome: meskit iš spintos visus stereotipinius griaučius apie lėles ir nerkit gilyn į kitokį – gyvą, netikėtą, vizualų ir daugiaformį – lėlių teatrą!

,,Materia magica“ – tai magiškoji medžiaga: atgyjanti, įkvėpta, įtraukianti. Toji akimirka, kai negyvas daiktas prieš akis virsta gyvu, sugelia nerimu ir masina paslaptimi. Lėlių teatre kiekvienas scenoje esantis daiktas turi savyje gyvybės pažadą. Kiekvienas daiktas – popieriaus ar medžiagos skiautė, ašutinės virvės galiukas ar plastikinė figūrėlė – viskas gali virsti lėle, atgimti“ – sako festivalį rengiančio Klaipėdos lėlių teatro vadovė Aušra Juknevičienė.

Toks lėlių ir objektų teatras slepiasi festivalio simboliu ir logotipu virtusio Kubagalvio galvoje. Kubas – tobulai taisyklinga forma, tačiau priešingai nei dar tobulesnis apskritimas, jis turi aštrių kampų. Jis gali būti nepatogus, „nurauti“ stogą, bakstelėti aštriais kampais, užduoti galvosūkį, o gal tapti namus primenančia užuovėja. O kur dar kubas, pripildytas magiškos medžiagos – tas išvis neprognozuojamas! Niekas iš tiesų net nežino, kas vyksta kubo viduje, nes tai – magija. Ar bus drąsių ten įžengti?

Festivalis oficialiai atsisako bet kokio amžiaus cenzo ir bus skirtas visiems – net vienuolika skirtingų spektaklių pristatysianti programa sudaryta taip, kad savo teatrą joje rastų ir mažieji, ir suaugę žiūrovai, ir tie, kurie teatrą godžiai ryja akimis, ir tie, kuriems rūpi pagvildenti skaudžias istorijos, žmogaus prigimties problemas. Kraują stingdantys, užburiantys, klausimus keliantys ir atpalaiduojantys lėlių teatro seansai vyks įvairiose miesto erdvėse: Klaipėdos lėlių teatre, ,,Kultūros fabrike“, Dramos teatre, piliavietėje, tiesiog gatvėse. Be spektaklių festivalyje taip pat bus pristatytos dvi lėlinės animacijos programos vaikams ir suaugusiems, vyks kūrybinės dirbtuvės, teatrinės provokacijos uostamiesčio viešosiose erdvėse. Tad rezervuokite paskutinį gegužės savaitgalį lėlių teatrui, sekite Kubagalvį ir susitikime Klaipėdoje.

Skambų festivalio startą paskelbs svečiai iš Čekijos: garsiosios Prahos scenos menų akademijos absolventų suburta trupė „Damuza“ pristatys kartu su muzikantų grupe „Fekete Seretlek“ sukurtą spektaklį-kabaretą „KAR“ Levo Tolstojaus romano „Ana Karenina“ motyvais. Scenoje gyvai gros muzikantai, o veikėjais tampantys objektai atgaivins garsaus romano scenas. Net trys pasirodymai festivalį pasieks iš egzotiškojo Izraelio: lėlių teatro žvaigždė Yael Rasooly ir šiuo metu Berlyne gyvenantis bei kuriantis tarptautinių festivalių favoritas Arielis Doronas pakvies į suaugusiems skirtus monospektaklius „Karpiniai“ ir „Plastikiniai herojai“. Garsiojo Jeruzalės lėlių teatro „Train Theatre“ kūrėjai mažuosius žiūrovus džiugins nepaprastai paprasta istorija apie siuvėjo kasdienybę spektaklyje „Siuvėjo ateljė“, o keliaujančius iš vieno spektaklio į kitą mieste netikėtai užklups personažai iš tarptautinės kūrėjų grupės „Living Statues“ gatvės reginio „Tu, aš ir kiti“.

Į poetinio realizmo ir bukovskiškos atmosferos prisodrintą pasaulį įtrauks ispanų eksperimentinio lėlių teatro trupė „La Societé de la Mouffette“ – jie parodys spektaklį jaunimui ir suaugusiems „Ovidija“. Jų tautiečiai, nepriklausomo teatro „ymedioteatro“ kūrėjai, spektaklyje „SoloS“ su švelnia humoro doze pažvelgs į senatvę ir ragins šiek tiek pasijuokti iš gyvenimo.

Prancūzai, kaip ir pridera jų įvaizdžiui, bus žavūs ir elegantiškai žaismingi: ilgus metus gyvuojanti lėlių teatro trupė „Le Clan de Songes“ pristatys geometrinių formų choreografija stebinantį, bunraku teatro technika sukurtą spektaklį mažiesiems nuo 3 metų ir jų tėveliams „Be pabaigos“.

O štai legendinės Šarlevilio lėlių teatro mokyklos lėlininkai, susibūrę į tarptautinę trupę „Collectif 23h50“, uostamiesčio žiūrovams jau pažįstami iš bendrų kūrybinių projektų su Klaipėdos lėlių teatru – tai spektakliai „Kas tu“ ir „Ieškoma: teisybė“. Festivalyje jie parodys spektaklį „Mirtis? Aš ja netikiu“, skirtą žiūrovams nuo 10 metų: lietuvaitė lėlininkė Jūratė Trimakaitė kartu su buvusiais bendrakursiais pakvies praverti vienos šeimos prisiminimų skrynelę ir pasikalbėti lietuviams itin skaudžia tema – apie tremtį.

Festivalio organizatorius Klaipėdos lėlių teatras festivalį švęs su premjera: žiūrovams ir užsienio svečiams bus parodytas Gintarės Radvilavičiūtės spektaklis „Tėtis ir jūra“ pagal Tove Jansson knygą. Vilniaus teatras „Lėlė“ į Klaipėdą atveš naujausią savo spektaklį „Gėlių istorijos“. O kad lėlių stebuklai neliktų tik tarp teatro sienų, festivalio rengėjai ragins užsukti net į du lėlinės animacijos seansus: bus parodytos nemokamos trumpametražių filmų programos vaikams ir suaugusiems.

Ir jei kartais, visiškai netyčia pagalvojote, kad lėlininkai, priešingai nei miegaliai ir melagiai, jogai ir apsivalgėliai, neturi savo tarptautinės dienos, baisiai klystate – ji kaip tik švenčiama pavasario lygiadienio metu, kovo 21-ąją! Su ja šiandien ir sveikiname visus lėlininkus, lėlių teatro smalsuolius ir tuos, kurie dar tik pakeliui jį atrasti. O festivalio lėlininkų vardu paleidžiame gervėmis pavasarišką pažadą sau ir jums visiems – įnešti naujų vėjų į lėlių teatro padangę.

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
Meniu