Jau rugpjūčio 5 d. prasidės ilgai lauktas tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Trečiadienio rytą festivalio organizatoriai kvietė spaudos konferencijos dalyvius atvykti į mišką – ištrūkti iš miesto, įkvėpti gamtos. Čia buvo pristatyta turininga ir įdomi festivalio programa.
Augantis ir kintantis festivalis
Jau vienuoliktą kartą festivalį organizuojanti Aušra Juknevičienė akcentavo, kad kas dvejus metus vykstantis festivalis pirmą kartą startavo dar 1997 m., pasivadinęs „Karakumų Asilėlio“ vardu. Nuo pat pradžių festivalio organizatoriai siekė pristatyti geriausius Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbus, parodyti lėlių teatro meno įvairovę, kaitą, eksperimentinius ir tradicinius ieškojimus, tendencijas. Šiemet festivalio programoje bus pristatyta dešimt spektaklių iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, Slovėnijos, lėlių ir objektų teatro instaliacija, lėlinės kino animacijos programa vaikams ir suaugusiesiems, šeimos bus kviečiamos į edukacines programas „Lėlininko kiemas“, profesionalūs scenos meno kritikai bei menų teorijos ir žurnalistikos studentai, norintys geriau pažinti lėlių teatrą, bus laukiami Scenos meno kritikų asociacijos kūrybinėse dirbtuvėse, o visi klaipėdiečiai ir miesto svečiai – festivalio atidarymo koncerte. Festivalio direktorė Aušra Juknevičienė viliasi, kad „Materia Magica“ suburs ir Lietuvos lėlininkų bendruomenę: „Festivalis skirtas ne tik žiūrovams, bet ir mums, lėlininkams, – tai puiki galimybė pamatyti kolegų iš užsienio darbus, pabendrauti, pabūti, kurti ryšį.“
„Aš kvėpuoju“
Organizuojant šį festivalį teko susidurti su nemenkais iššūkiais dėl situacijos, kurios jau niekam pristatinėti nereikia. Kad ir kiek viltasi, tačiau akistatos su virusu išvengti nepavyko – prieš keletą dienų organizatorius pasiekė žinia, kad festivalyje turėjusi dalyvauti trupė „Théâtre de l’Entrouvert“ (Prancūzija) atvykti negalės dėl patvirtintų teigiamų koronaviruso testų rezultatų. Su tokiais ir panašiais iššūkiais organizatoriams teko susidurti ne sykį, tad atsižvelgdami į tai, festivalio rengėjai šiemet kviečia tiek festivalio dalyvius, tiek žiūrovus reflektuoti laisvo kvėpavimo, įkvėpimo tema: „Kai kam karantino laikotarpis buvo įkvėpimo laikas, kai kam – vakuumo, o mums kvėpavimas svarbus, nes lėlininkas yra žmogus, suteikiantis lėlei gyvybę. Jis atgaivina lėlę scenoje, ir žiūrovas gali patirti iš pačios lėlės išplaukiančią lėlių teatro magiją“, – dalijasi Aušra Juknevičienė. Visi festivalio renginiai yra vienaip ar kitaip susiję su kvėpavimo tema, to festivalio rengėjai ir siekia – skatinti nagrinėti kvėpavimą įvairiuose kontekstuose įvairiais lygmenimis, įvairiais rakursais.
Įvairi festivalio spektaklių programa
Užsienio programos koordinatorė Aušra Bakanaitė pastebi, kad festivalio auditorija itin plati – čia savo spektaklį turės galimybę atrasti tiek kūdikiai, tiek vaikai, tiek suaugusieji, tiek senjorai. Programoje vaikams – „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatai: matysime Vilniaus teatro „Lėlė“, Kauno valsybinio lėlių teatro, Klaipėdos lėlių teatro spektaklius. Pirmą kartą festivalio programoje yra spektaklis ir ypatingų sensorinių poreikių turintiems žiūrovams – „Pojūčių teatro“ spektaklis „Padarėliai“. Svečiai iš užsienio vaikams atvers įvairius lėlių teatro pasaulius: Liepojos lėlių teatras (Latvija) rodys spektaklį kūdikiams „Aš ir mano mama“, Balstogės lėlių teatras (Lenkija) lauks vaikų spektaklyje „Virginia Wolf“, o bičiuliai iš Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) – spektaklyje „Kažkur kitur“.
Suaugusiųjų auditorijai „Materia Magica“ organizatoriai taip pat turi paruošę įstabių spektaklių: žiūrovų laukia specialiai festivaliui perkurtas ir šių dienų aktualijas atspindintis „Psilikono teatro“ spektaklis „Išplėšk sielą“, o svečiai iš Vokietijos, „Meinhardt & Krauss“ kinematografinis teatras, rodys spektaklį „Eliza: keista meilė“.
Magiški kino pasauliai vaikams ir suaugusiesiems
Lėlinės kino animacijos programa rugpjūčio 5 d. bus pradėtas festivalis. Nuo ankstaus ryto prasideda seansai vaikams – kino animacijos programos sudarytoja Monika Mikalauskaitė-Baužienė pastebi, kad „filmukuose nagrinėjama žmogaus ir gamtos, žmonių, šeimos narių santykių tema: tai aktualu vaikams – neretai gyvendami su šeimomis vaikai susiduria su tam tikromis problemomis, animacija parodo, kaip tos problemos išsisprendžia fantazijų pasaulyje“. Svarbu akcentuoti, jog festivalyje bus rodomas geriausiu 2020 m. pripažintas filmas vaikams „Matilda ir atsarginė galva“; programoje yra ir vienas „Oskarui“ nominuotas lėlinės kino animacijos filmas – „Sesutė“.
Suaugusiųjų programa vyks rugpjūčio 5 d. vakare: „Kvėpavimo tema čia atsispindi per vidinį žmogaus pasaulį: apie tai, kaip žmogų paliečia įvairios problemos ir kaip jis turėtų tas problemas išgyventi, iš naujo įkvėpti ir pradėti gyvenimą nuo pradžių. Kone kiekviename filme matysime su tuo susijusias situacijas. Taip pat reflektuojamos gyvenimo prasmės, žmogaus prigimties temos – ko gero, jos buvo nesvetimos pandemijos metu, kai daugelis susimąstė, ką nori daryti, kaip norėtų gyventi“, – įvardija Monika Mikalauskaitė-Baužienė.
Lėlinės kino animacijos peržiūros yra nemokamos, būtina išankstinė registracija el. p. klaipedosleles@gmail.com.
Edukacijų šeimai programa „Lėlininko kiemas“
Edukacijų koordinatorė Ūkana Kapačauskaitė džiaugiasi, kad „kitaip nei prieš keletą metų vykusiame festivalyje šiais metais iš tikrųjų turime labai plačią, labai įdomią edukacinę programą, skirtą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems ir, žinoma, paaugliams. Edukacinėms programos skirtas visas šeštadienis – Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelyje įsikurs tikras „Lėlininko kiemas“. Džiugu, kad vaikai festivalyje galės ne tik pamatyti spektaklius ir filmus, bet ir praktiškai patirti lėlių teatro meną šiose dirbtuvėse“. Edukacijoje pasitelkiant savo sensorinius pojūčius dalyviai susikurs „ramybės draugą“, savo asmeninę Dusią – pirštininę lėlę, išmoks istorijas transformuoti į knygeles ir turės galimybę pamatyti bei patys išbandyti, kaip iš paprastų buitinių priemonių galima sukurti šešėlių teatrą namuose. „Šiais metais festivalis turi labai didelę edukacinių programų pasiūlą, tai yra svarbu, ypač Klaipėdai, nes tai – puiki proga pažindinti ir sudominti mažąjį žiūrovą su lėlių teatru. Lėlių teatras yra pakankamai nedidelė niša Lietuvoje, edukacijų nėra daug, tad džiugu, kad būtent festivalio metu yra galimybė per vieną dieną išbandyti daug skirtingų programų – „Lėlininko kiemas“ visiškai atviras visiems, ir kiekvienas, nebūtinai norintis, bet gal norėsiantis pažinti lėlių teatrą, turi galimybę išsirinkti tą edukaciją, kuri atrodo įdomi, patraukli. Tai – didelis privalumas“, – akcentuoja Ūkana Kapačauskaitė.
Svarbu paminėti, kad edukacijų metu veiks ir Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vaikiškų knygelių stendas bei žaidimų zona.
Keturios dienos lėliško šurmulio Klaipėdos scenose
Intensyvi keturių dienų renginio programa pasklis plačiai po miestą ir kvies žiūrovus į Klaipėdos lėlių teatrą, Klaipėdos dramos teatrą, Kultūros fabriką, Klaipėdos lėlių teatro edukacinį centrą, Kultūros fabriko kino salę „ArleKinas“. Muzikos grupė „Planeta Polar“ koncertu atidarys festivalį „Hofe“, o festivalio svečius, organizatorius ir savanorius vakarais bus galima sutikti festivalio bare „Herkus Kantas“. Festivalis „Materia Magica“ – jau visai netrukus Klaipėdoje! Kviečiame drauge įkvėpti magiško lėlių teatro pasaulio!
Klaipėdos lėlių teatro informacija