Stebuklingi lėlių teatro pasauliai vaikams festivalyje „Materia Magica“

Stebuklingi lėlių teatro pasauliai vaikams festivalyje „Materia Magica“

Komentarų: 0

Jau rugpjūčio 5 d. Klaipėdoje startuos tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Keturias dienas vyksiančiame festivalyje žiūrovams bus siekiama pristatyti lėlių teatro įvairovę – tiek tradicinius šio meno raiškos pavyzdžius, tiek naująsias teatro kryptis, eksperimentinius ieškojimus. Festivalyje žiūrovai turės galimybę pamatyti 11 spektaklių iš Lietuvos, Prancūzijos, Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, Slovėnijos, lėlių ir objektų teatro instaliaciją, taip pat vaikams ir suaugusiesiems skirtas lėlinės kino animacijos programas, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Festivalyje – gausi tiek vaikams, tiek jaunimui ir suaugusiesiems skirta programa. Mažiesiems teatro gerbėjams šiemet festivalio organizatoriai paruošė itin daug staigmenų.

Lėlių teatras visada išsiskyrė savo gebėjimu per simbolius kalbėti net ir sunkiausiomis temomis. Atsižvelgdami į pasaulį tebekeičiančią situaciją, festivalio organizatoriai tiek dalyvius, tiek žiūrovus skatina reflektuoti laisvo kvėpavimo, įkvėpimo tema: mažiesiems žiūrovams bus kalbama apie vis labiau sunkėjantį mūsų Žemės kvėpavimą, to pasekmes, klimato kaitą, pasaulio pradžią ir pabaigą, apie pirmą ir paskutinį žmogaus atodūsį, gyvenimo ir mirties cikliškumą, apie gebėjimą leisti kitam kvėpuoti laisvai dėl kitokios pasaulėžiūros, gyvenimo būdo, kitos kultūros ar tautybės, apie negalėjimą įkvėpti kenčiant nuo ligos ir apie visa išgelbėjančią meilę, apie kvėpavimą stingdantį karo siaubą ir apie viltingą oro gurkšnį. Galiausiai – apie įkvėpimus, kuriuos mums dovanoja pati gamta, žiūrint į žole ropojantį vabzdį, girdint bangų ošimą, patiriant jos ritmus ir besąlygišką meilę.

Festivalyje – išskirtinė teatrinės instaliacijos premjera!

Festivalis pasitiks su premjera: rugpjūčio 6 d. 11.00 val. „Stalo teatras“ (Lietuva) kvies visus į Klaipėdos lėlių teatrą, kur pristatys teatrinės instaliacijos vaikams nuo 7 m. premjerą „Muilo opera: Burbuliuko meilė“. Ievos Babilaitės knygos „Dusia, oras ir vanduo“ įkvėptoje instaliacijoje žiūrovai patirs kelionę per Žemės amžius, pirmųjų bakterijų, gaminančių deguonį būsimai Gyvybei, kolonijas, Žemės ardus, kol taps Pandoros skrynios atvėrimo liudininkais… Ar pavyks Dusiai, kurios gyvybę palaikantis oro burbuliukas jau visiškai subliuško, išvysti bekylančią naujos dienos saulę, ar nesubliukš meiliai Žemę ir žmogų supantis gigantiškasis Bioburbulas? Apie tai žiūrovams pasakos keistoki žmonės: gal ateiviai iš ateities, norintys mus įspėti, gal ateities klajūnai, savo gudriais prietaisais bandantys prikelti tuos, kuriuos kažkada prarado.

Įsimintinieji „Auksinių scenos kryžių“ laureatų darbai

Net trys „Auksinių scenos kryžių“ laureatai šiemet džiugins klaipėdiečius ir miesto svečius! Rugpjūčio 6 d. 12.00 ir 14.00 val. Klaipėdos dramos teatro Kamerinėje salėje Vilniaus teatras „Lėlė“ rodys 2020 m. „Spektaklio vaikams ir jaunimui“ nominacijoje „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą pelniusį spektaklį „Antis, Mirtis ir tulpė“. Spektaklis vaikams nuo 5 m. jautriai ir subtiliai papasakos apie mirtį: ji visada šalia. Bet nelaimes atneša ne ji, o gyvenimas… Beje, jis atneša ir gerus dalykus – draugystę, pokalbius, žaidimus ir juos lydinčią šilumą. Šiek tiek keista, bet pažindami mirtį mes pažįstame ir gyvenimą bei atvirkščiai. Todėl kalbėtis apie tokius dalykus yra daug geresnis sprendimas nei slėptis ar nežinia kur sprukti. Lėlių spektaklis „Antis, Mirtis ir tulpė“ bando atskleisti tokių pokalbių svarbą bei supažindinti vaikus su gyvenimo pabaiga kaip su natūraliu gamtos cikliškumu, atsvaros gyvybei būtinybe.
Rugpjūčio 8 d. 12.00 val. Klaipėdos kultūros fabriko Daugiafunkcėje salėje žiūrovai turės galimybę pamatyti ir 2019 m. „Lėlių ir objektų teatro“ nominacijoje „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą pelniusį Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklį „Užburtas kalnas“. Čia žiūrovai išvys kalno papėdėje įsikūrusias skirtingų tikėjimų tautas, nuo saulėtekio iki saulėlydžio gyvenančias pagal savo papročius ir tradicijas ir niekaip negalinčias sutarti, kieno religija yra svarbesnė, kieno Dievas yra galingesnis. Netikėtai kalno viršūnėje įsiplieskus žiburiui, pasklinda gandas, kad, jei koks drąsuolis palies jį ranka, žmonės taps laimingi iki pat amžių pabaigos… Vaikams nuo 8 m. skirtame kinematografiškame, vaizdiniais kuriamame pasakojime, „pagardintame“ komiškomis situacijomis ir žiupsniu ironijos, gvildenama tolerancijos tema, akcentuojama pagarba ir pakantumas kitokiai pasaulėžiūrai, gyvenimo būdui, kitai kultūrai ar tautai, nepamirštant savųjų šaknų ir savojo identiteto.
Rugpjūčio 8 d. 14.00 val. Klaipėdos lėlių teatras lauks vaikų nuo 5 m. spektaklyje „Didysis sprogimas“, kuris 2021 m. laimėjo „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje bei Klaipėdos miesto apdovanojimą „Padėkos kaukė“ už geriausią spektaklį vaikams ir jaunimui. Spektaklyje „Didysis sprogimas“ žiūrovai bus grąžinami į pradžių pradžią, kai, įvykus Didžiajam sprogimui, susikūrė Visata. O toje Visatoje atsirado daug planetų – vienoje iš jų ir vyksta spektaklio „Didysis sprogimas“ veiksmas. Šiame klestinčios visuomenės, miestų ir kultūrų pasaulyje mes stebime mažo roboto ir jo šuns gyvenimą, kol vieną dieną iškyla pavojus: pradeda lyti. Kaip šis metalo ir įvairių elektros prietaisų pasaulis reaguos į vandenį? Ar vanduo jį sunaikins? Šiuo konkrečiu momentu žmonijai reikia užduoti sau klausimą ne tik apie tai, kaip atsirado gyvybė, bet kaip viskas baigsis.

Laukiami ypatingų sensorinių poreikių turintys vaikai

Rugpjūčio 7 d. 15.00 ir 16.00 val. „Pojūčių teatras“ Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre lauks ypatingų sensorinių poreikių turinčių vaikų bei jų šeimų arba šeimų su 4–9 m. vaikais – teatras rodys spektaklį „Padarėliai“. Spektaklis sensorinėmis priemonėmis pasakoja istoriją apie pievos gyvenimą ir jos gyventojus (vikšrelius, bites, gėles). Kiekviena šeima, naudodama pamažu į pasakojimą įsipinančias priemones, tampa istorijos dalyve. Istoriją lydi specialiai sukurta muzika, ramiai plukdanti vaizduotę į spalvingus kraštovaizdžius. Spektaklio kūrėjos remiasi „DIR Floortime“ darbo su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais metodika bei savo eksperimentų patirtimi. Šio spektaklio-vaizduotės kelionės tikslas – padėti pajausti teatro galią tiems, kurie galbūt niekada jame nesilankė.

Magiškoji svečių iš užsienio programa

Šiemet, kaip ir kiekviename „Materia Magica“ festivalyje, pristatomi ir užsienio lėlių teatro kūrėjų darbai. Tačiau šiemet, kitaip negu kiekviename festivalyje, lauksime žiūrovų net dviejuose užsienio spektakliuose, kuriuose kūrė ir lietuvių kūrėjai! Vienas iš jų – rugpjūčio 6 d. 17.00 val. Klaipėdos dramos teatro Mažojoje salėje vyksiantis Balstogės lėlių teatro (Lenkija) spektaklis „Virginia Wolf“. Spektaklis vaikams nuo 7 m. nukels mus į dviejų seserų, Virginijos ir Vanessos, istoriją: viskas prasideda, kai vieną dieną Virginia atsibunda pavirtusi į vilką. Ji nemandagiai, netgi agresyviai elgiasi su aplinkiniais, visus gąsdina. Jos sesuo Vanessa daro viską, ką gali, kad seserį pralinksmintų, tačiau jai vis tiek niekas nepatinka. Galiausiai Virginia liaujasi kalbėjusi. Po nesėkmingų Vanessos bandymų jos tylėdamos guli lovoje ir žiūri pro langą į plaukiančius debesis. Virginia prasitaria, kad jeigu dabar galėtų skraidyti, nuskristų į tobulą vietą – Bloomsberry. Vanessai neradus šios vietos atlase, kyla idėja šią tobulą vietą nupiešti… „Virginia Wolf“ – jaudinanti dviejų seserų istorija apie meilę, galinčią nugalėti bet kokią ligą, kurią įkvėpė rašytoja Virginia Woolf ir jos sesuo, dailininkė Vanessa Bell.
Rugpjūčio 7 d. 12.00 ir 14.00 val. Liublianos lėlių teatras (Slovėnija) Klaipėdos dramos teatro Kamerinėje salėje vaikams nuo 7 m. papasakos jautrią istoriją apie karą, jo žiaurumą ir absurdiškumą. Spektaklio „Kažkur kitur“ pagrindinė veikėja – maža mergaitė pačiame karo įkarštyje. Jos akimis mes stebime besikeičiantį miestą, kupiną siaubo, prievartos ir baimės. Tačiau jame yra ir vilties. Šiame spektaklyje klasikinė lėlių animacija susipina su gyvai rodomomis vaizdo projekcijomis bei virtualiais piešiniais. Dinamiškas vaizdo žemėlapis bei specialiai sukurti davikliai perteikia visus judesius ant stalo, nutrindami ribą tarp realaus ir projekcinio vaizdo – tai visiškai neregėta technologija lėlių teatre, savo novatoriškumu ir žanrų gausa įdomi ir patraukli tiek lėlių teatro režisieriams, tiek kūrėjams, tiek animatoriams. Vaizdo projekcijos nukelia žiūrovus į užburiančios istorijos apie karą, kuris, „laimei“, vyksta „kažkur kitur“, centrą. O gal ne?

Nepamirškime kūdikių!

Kaipgi festivalis be pačių mažiausiųjų teatro gerbėjų? Organizatoriai džiaugiasi galėdami pristatyti Liepojos lėlių teatro (Latvija) spektaklį kūdikiams, kurio kūrimo procese dalyvavo ir lietuvių lėlių teatro kūrėjai: rugpjūčio 7 d. 10.00 ir 11.00 val. Klaipėdos lėlių teatre vaikai nuo 1 iki 6 m. laukiami spektaklyje „Aš ir mano mama“. Turėti su gamta tokį pat artimą ryšį, kaip su savo motina. Patirti gamtos ritmus – įsižiūrėti į žole ropojantį vabzdį, pasiklausyti bangų ošimo, pajausti, kaip kojos skęsta minkštose samanose ir gulint žolėje po medžių viršūnėmis pajausti besąlygišką Motinos Gamtos meilę. Spektaklio dekoracijos yra tarsi mamos ir vaiko žaidimų aikštelė, kur įgyjama pirmoji teatro patirtis, leidžianti švelniai supažindinti vaiką su jo paties kūnu, tyrinėjant garsus, šviesas, ritmą ir judesius, kaip dalį platesnio pasakojimo ir platesnio pasaulio.

Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ – jau visai netrukus Klaipėdos scenose. Vizualūs magiškieji lėlių teatro pasauliai laukia savo žiūrovo, su kuriuo galės dalytis savo įkvėpimais, pajautimais, matymais. Daugiau informacijos apie festivalį – www.materiamagica.lt arba festivalio feisbuko paskyroje: Materia Magica / Lėlių teatro festivalis / Puppet Theatre Festival.

Iki pasimatymo!

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
Meniu